Obserwatorium jest jedną z trzech polskich placówek, które po spełnieniu wysokich międzynarodowych standardów aparaturowych zostały włączone w 1992 roku do międzynarodowego programu IGS (International GPS Service for Geodynamics, obecnie: International GNSS Service). Od 1994 roku Obserwatoria te prowadzą ciągłe, 24‑godzinne, śledzenie satelitów GNSS (systemy GPS, GLONASS, GALILEO, BEIDOU), a wyniki obserwacji przekazują w czasie rzeczywistym z wysoka rozdzielczości a czasową poprzez internet do światowych centrów gromadzenia i przetwarzania danych.
Ze względu na bardzo wysoką dokładność produktów IGS, w tym produktów wytwarzanych przez Obserwatorium Satelitarne w Lamkówku, są one używane w najwyższej dokładności pracach o charakterze globalnym i regionalnym, takich jak:
- aktualizacja i doskonalenie Ziemskiego Układu Odniesienia ITRF (International Terrestrial Reference Frame),
- śledzenie i badanie deformacji skorupy ziemskiej,
- śledzenie stabilności ruchu obrotowego Ziemi,
- śledzenie zmian w hydrosferze Ziemi (poziom mórz, powłok lodowych),
- wyznaczanie precyzyjnych orbit satelitów GPS i GLONASS, GALILEO, BEIDOU,
- śledzenie stanu jonosfery,
- badania klimatologiczne, prognozy pogody itp.
Następnym ważnym programem o zasięgu ogólnoeuropejskim, w którym uczestniczy Obserwatorium jest EUREF Permanent Network (EPN). Na terenie Obserwatorium Satelitarnego w Lamkówku od 1992 roku znajduje się punkt europejskiej sieci zerowego rzędu o numerze 0312, jeden z 11 punktów sieci EUREF-POL o nazwie LAMA. Na punkcie tym, od 1 grudnia 1994 roku, prowadzone są ciągłe obserwacje GNSS, w ramach programu IGS. Od 1996 roku stacja LAMA stała się punktem sieci permanentnej EPN. Głównym celem utworzenia sieci permanentnych stacji EPN jest kontrolowanie stabilności i konserwacja europejskiego układu odniesienia ETRF (European Terrestrial Reference Frame).
Od 1994 roku Obserwatorium Satelitarne w Lamkówku jest jednym z pięciu polskich punktów sieci CEGRN (Central European GPS Reference Network), utworzonej w ramach międzynarodowego projektu CERGOP (Central European Regional Geodynamics Project) i służącej celom badań geodynamicznych, prowadzonych w krajach Europy Środowej i Wschodniej. W 1999 roku kraje Inicjatywy Środkowo-Europejskiej CEI (Central European Initiative) zadecydowały o utworzeniu nowego rozszerzonego programu – CERGOP II. Obserwatorium Satelitarne od tego czasu uczestniczy nieprzerwanie zarówno w ramach programu CERGOP, jak też w kampaniach CERGOP II.
W 1997 roku Obserwatorium Satelitarne stało się punktem Europejskiej Zunifikowanej Sieci Wysokościowej EUVN (European Unified Vertical Network). Potrzebom sieci wysokościowej służy realizacja BSLP (Baltic Sea Level Project), w którym Obserwatorium Satelitarne w Lamkówku bierze udział nieprzerwanie od 1993 roku.
W związku z utworzeniem w 2008 roku w Polsce Aktywnej, Geodezyjnej Sieci Stacji Permanentnych ASG–EUPOS dla potrzeb krajowej służby geodezyjnej i kartograficznej oraz wielu innych działów gospodarki i życia społecznego, stacja LAMA, a także pozostałe polskie permanentne stacje sieci EPN (EUREF Permanent Network) stały się punktami kontrolnymi krajowego Systemu.
Pomiary grawimetryczne
Na terenie Obserwatorium znajduje się także punkt fundamentalny krajowej osnowy grawimetrycznej, na którym prowadzone są cykliczne absolutne wyznaczenia przyspieszenia siły ciężkości Ziemi.